Network marketing nedir? Network marketing nasıl bir iş? Network marketing ile kendi işinin sahibi olunabilir mi? Network marketing yasal mıdır? Network marketing işine ne kadarlık bir sermaye ile başlanır? Network marketing sistemleri saadet zincirinden ayıran farklar nelerdir? Network marketing işi riskli midir? Türk network marketing şirketleri hangileridir? Bunlar ve daha bir çok aklınızdaki soruya bu makalemizde yer verdik. Makalemizi okuyarak ülkemizde henüz yeni sayılabilecek bu sektör hakkında bir çok bilgi öğrenebileceksiniz.

Network marketing Avrupa’da yüzyılın işi olarak anılıyor. Buna rağmen ülkemizde bazı dolandırıcıların isimleri ile yanyana anılıyor! Bunun sebebini araştırmadan kimileri direkt dogmatik bir  düşünce (!) ile bu işin tehlikeli olduğuna inanılıyor. Şimdi tüm ön yargılarınızdan kurtulun, bu makaleyi dikkatle sonuna kadar okuyun.

Network Marketing Nedir?

Ağ pazarlama olarak Türkçe’ye çevrilen bu sektör, kişilerin birebir tavsiyelerinin onlara para kazandırması ile başlayan bir satış döngüsüdür. Klasik satış döngüsünden farkı ise burada müşteriler para kazanan taraf olabilmektedir.  Biraz daha tanımı detaylandıracak olursak, klasik ticaret döngüsünde ürün fabrikadan bölge toptancısına, il toptancısına, oradan perakende satış mağazasına, ordan da müşteriye ulaşır. Elbette bu yol içine reklamı da eklemek gerekir. Bu da her kanalda ürün fiyatı artarak geldiği için müşteri için karlı bir alışveriş olmamaktadır. Network marketing sistemde ürün fabrikadan direkt müşteriye ulaşır. Müşteri isterse kendisi için bu ürünü ucuza satın alır, isterse çevresine satış gerçekleştirerek bir ek gelir elde edebilir.

Network Marketing Nasıl Bir İş?

Network marketing’i profesyonel bir iş olarak yapmak isteyenlerin ekip kurma hakkı bulunmaktadır. Bu sisteme göre üyeler kendi ekiplerine yeni üyeler kaydederler ve yeni üyeler satış yaptıkça veya kendileri için ürün siparişi girdikçe şirket belirli oranlarda prim ödemesi yapar. Bu prim kazançları için de devlete stopaj vergisini de elbette şirket öder. Yani tamamen yasal bir iştir.

Network Marketing’de Kendi İşinin Sahibi Olunabilir mi?

Sistemin sunmuş olduğu kazanç planı ile evde kendi işinizi kurabilirsiniz. Bir çok network marketer bu iş sayesinde aylık binlerce TL kazanıyor ve patronsuz iş yapma özgürlüğü ile çalıştığı kadar kazanıyor. Ayrıca kariyer seviyelerine yükselerek kariyer yapıyor, tüm kazançları dışında tatil ödülleri ile de bu işin extra güzelliklerinden de yararlanıyor. Network marketing sistemin en güzel özelliklerinden biri, dilediğiniz kadar çalışmanız ve kazançlarınıza bir patronun değil, sizin çalışmalarınızın karar vermesi. Bu işte patron sizsiniz…

Network Marketing Yasal mıdır?

Sektör olarak elbette yasal bir sektördür. Ancak hangi firmada olduğunuz büyük önem taşır. Öyle ki sektör adı altında kurulan saadet zincirleri benzerlikleri ile sektöre zarar vermektedirler. Merak etmeyin bu makale sonunda güvenilir bazı Türk firmalarını da tanıtacağız.

Güvenilir network marketing firmasında tüm yasal sorumluluklar yerine getirilirken kazançlarınızdan doğan stopaj verginiz de devlete yatırılmaktadır.

Network Marketing İşine Başlamak İçin Ne kadarlık Bir Sermaye  gerekir?

0TL. Yani benim önerim bedava üye olunan ve yıllık ücret almayan firmalara kaydolmanız. Bu işe risksiz olarak başlamak ve işinizi risksiz olarak yürütmeniz büyük önem taşır. Eğer bir sermaye koyacaksanız da bu para 100-150TL’yi geçmesin. Sözüm ona 2000TL gibi bir üyelik ücreti ile size çok çok kazandıracağını söyleyen kendi deyimleri ile network marketing firmalarına kaydolmamanızı öneriyorum. Bu tür firmalar genellikle daha sonradan network marketing sistemin yasallığı ile isim değiştirmiş hybrt sistemlerdir. Network marketingde risk yoktur.

Network Marketing’i Saadet Zincirlerinden Nasıl Ayırabiliriz?

Aslında oldukça kolaydır. Öncelikle işe girerken ne kadar ödüyorsunuz? Dediğim gibi bir network marketing sisteme ücretsiz başlayabilirsiniz. Yada En fazla 100-150TL ile başlarsınız. Yani günümüz karşılaştırması ile bir çift ayakkabı fiyatı diyebiliriz. Saadet zincirlerinde genellikle çok yüksek paralar isterler. Yani paranızı riske attığınızı anında farkedersiniz.

İkincisi sistemin sunduğu ürünler gerçek mi, eder fiyatında mı? Örneğin siz bir kalem alıyorsunuz ve bu kalemin piyasa fiyatı ortalama 10TL ise ve sistem size 150TL diyorsa şüphelenmelisiniz. Hadi olsun da 15TL olsun 150TL gibi uçuk bir fark olamaz.

Üçüncüsü iade var mı? Saadet zincirlerinde genellikle iade yoktur. Paranız güme gidebilir. Network marketingde kesinlikle iade vardır. Bu yüzden risk taşımaz.

Dördüncüsü ekip kurma hakkındaki gelişim sınırlı mı, yoksa size 2kol verip tıkanma ihtimali mi bırakıyorlar? Saadet zincirleri network marketing sektörünün adı altında açılırken genellikle binary sistem denilen 2koldan büyümeyi tercih ederler. Genelde bu kollardan biri tıkanır ve kazanamazsınız. Network marketingde ise kol şartı filan koymazlar, üyeleriniz de ister çalışır kazanır, ister çalışmaz siz dilediğiniz kadar üye yapabilirsiniz.

Sanırım bu kadar fark bir firmanın network marketing firması mı, saadet zinciri mi olduğunu anlamanız için yeterlidir…

Şimdi geçelim direkt firma ismi vermeye…

Güvenilir Yerli Sermaye Network Marketing Firmaları Hangileridir?

Elbette bir çok firma var bu sektörde. Yerli-yabancı bir çok firmayı burda tek tek anlatmamız mümkün olmadığı için bizzat kullandığımız 3 yerli firma hakkında kısaca bilgi verelim…

1- Forivia: İstanbul menşeili bu firmada takı ürünleri, ev temizlik ürünleri, doğal kozmetik ve kişisel bakım serileri ve daha bir çok ürün bulmanız mümkün. Elbette üyelik ücretsiz. Hemen Üye Olmak için Burayı Tıklayın

2- Piaff Networking: Yerli sermayede tekstil alanında lider olan bu firma ile tekstil ürünlerinin satışını zengin ürün katalogu ile kolaylıkla yapacak ve ekip kurarak da para kazanabileceksiniz. Hemen Ücretsiz Üye Olmak İçin Burayı Tıklayın

3- Ersağ: Temizlik alanındaki başarısı kanıtlanmış bu firma ile özellikle hediye ürünlere doyacaksınız. Ersağ Ekibimize hemen katılmak için BURAYI tıklayın.